Web Sitem SEO Uyumlu mu ? | Blog | Vivarteza

Web Sitem SEO Uyumlu mu ?

Paradox - Shape Image
Paradox - Shape Image
Paradox - Shape Image
Web Sitem SEO Uyumlu mu ? | Blog | Vivarteza

Web Sitem SEO Uyumlu mu ?

SEO uyumlu web sitesi sahibi olmak hemen herkesin en büyük arzudur. Bu noktada SEO uyumlu web sitesi nedir sorusuna cevap vermek doğru olacaktır.

SEO Nedir? SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamında gelen Search Engine Optimization kavramının kısaltması olarak bilinir. Web sitelerinin SEO algoritmalarına göre düzenlenmesi adına önemsenen optimizasyon sürecinde hedef Google aramalarında ilk sırada yer almaktır. İlk sırada yer almak yani SEO uyumlu web sitesi oluşturmak zor ama imkânsız olmayan bir süreçtir. Bu nedenle adım adım ilerlemek ve sürece hâkim olmak değerlidir.

Google optimizasyonu olarak da ifade edebileceğimiz süreçte site içi (on-page) ve site dışı (off-page) ayarlamalar yapmak gerekir. Bu ayarlara web sitesinin SEO uyumluluğunu arttırırken aynı zamanda Google botları tarafından uygun görülen bir siteye sahip olmanın da temelidir. Peki, site içi ve site dışı olarak ifade edilecek olan ayarlamalar nasıl gerçekleştirilmelidir?

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça uzun ve detaylıdır. Çünkü bir web sitesi kurmak belli işlemlerle mümkün olsa da mevcut bir web sitesinin SEO uyumluluğunu sağlamak farklı uygulamalarla mümkün olur. Bu anlamda üzerinde durulması gereken on-page ve off-page SEO konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğine yakından bir göz atmak gerekecektir.

Site içi – On-page SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Sitenizin Google uyumluluğunu gerçekleştirmek amacı ile dikkat edilmesi gereken en önemli kıstasları sizler için ele aldık. Çünkü site içerisinde SEO konusunda o kadar çok detay var ki hepsini buraya yazmak yerine sizlerle en önemli site içi ayarlamaları paylaşmak daha sağlıklı olur. Aşağıdaki önemli detaylar sayesinde SEO uyumlu web sitesi sahibi olma konusunda başarılı adımlar atabilirsiniz.

·     Web sayfalarınızın URL bağlantılarında anahtar kelime mutlaka yer almalıdır,

·     SEO Başlığı ya da Tittle olarak ifade edile kısımda anahtar kelime kullanıldığından emin olmalısınız,

·     Meta Description olarak bilinen ve Google aramalarında başlığın hemen altında çıkan kısımda anahtar kelime kullanımı şarttır,

·     Anahtar kelime kısmı genellikle SEO ayarı için kullanılsa da Google son güncellemeleri ile bu kısmın değerini düşürmüştür. Bu nedenle anahtar kelime kısmını kullanıp kullanmamak sizin inisiyatifinizdedir,

·     İçerik için eklediğiniz görsellerin etiketlerinde anahtar kelime kullanımına özen göstermelisiniz,

Yukarıdaki bütün detaylar SEO ayarlamaları konusunda kusursuz bir sonuç almanız açısından değerli olsa da web sitenizde kullanıcı deneyimini iyileştirecek çözümlere de odaklanmayı ihmal etmeyin.

Sayfa yüklenme hızı, görsel boyutları, içeriğin okunabilirlik seviyesi ve iç linkleme gibi detaylara da değer verdiğinizde Google’da üst sıralarda yer almanıza engel olacak bir durum olmayacaktır.

Site dışı – Off-page SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO ayarlamaları site içi SEO ayarlamalarından bir nebze farklıdır. Çünkü burada yapılması gereken var olan bir içeriği düzenlemekten ziyade referans verecek siteler oluşturmaktır. Geleneksel reklamlara da benzetilebilecek olan bu konu bir web sitesinin kalitesinin referanslar ile arttırılması anlamına gelir.

Off-page çalışmalara başlamadan önce on-page SEO çalışmalarının tam anlamı ile tamamlanmış olunması gerekir. Aksi takdirde her bir eksiklik web sitesinin Google sıralamalarında daha aşağılarda yer almasına neden olur. Bu durumda bir off-page SEO çalışmasına başlanmadan evvel aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir.

·     Kod hatalarının belirlenmesi ve düzeltilmesi,

·     Meta Tag analizlerinin gerçekleştirilmesi,

·     Google Tools ayarlarının kusursuz bir şekilde yapılması,

·     Google Site Haritası oluşturulması,

·     İçeriklerin tam anlamı ile SEO uyumlu olduğundan emin olunmalı,

·     Sitede varsa kırık linkler temizlenmelidir.

Vivarteza Call To Action Image

Fikirleriniz İçin Mükemmel Çözümler

Hemen Teklif Alın Hemen Teklif Alın
Paradox Illustration Image